Interfalangové klouby ruky
Tato technika je příkladem posuvné techniky (translační) nebo zúhlení u periferních kloubů, kde můžeme pohybovat distálním segmentem ve více směrech. Vyšetřujeme zde pohyby kloubní vůle (nejde o pohyb ve směru flexe, extenze atd.), proto základní terapeutické technika je repetitivní mobilizace.
Poloha pacienta: sed
Postavení terapeuta: Sedí nebo stojí proti pacientovi a uchopí mobilizovanou ruku tak, aby ji mohl dobře fixovat k podložce nebo ke svému trupu.
Provedení:
1. dorsovolární posun: Vyšetření zahajujeme mírnou distrakcí za distální falangu. Na to posuneme falangu směrem dorzálním a jemně zapružíme. Fixovanou (proximální) část segmentu držíme dorzo-volárně.
2. lateromediální posun: Uchopení proximální i distální části segmentu je latero-mediální, po distrakci pružíme laterálním a mediálním směrem.
3. rotace: Uchopení je buď dorzovolární nebo lateromediální, po distrakci provedeme rotační pohyb distální falangy okolo její podélné osy .
4. zaúhlení: Uchopení je latero-mediální. Zaúhlení provádíme přes palec nebo ukazovák tak, že na straně, ke které chceme zaúhlit, jej dáme ze strany na úroveň kloubní štěrbiny jako hypomochlion. Při tomto manévru se kloubní štěrbina na jedné straně otevírá a na druhé straně uzavírá.
Technika: diagnostická i terapeutická, repetitivní mobilizace
Chyby: Fixace je příliš daleko od kloubní štěrbiny. Terapeut pohybuje kloubem do flexe nebo extenze.
SOUVISEJÍCÍ
Interkarpální klouby
Metakarpy – ventrodorsální posun
Interfalangové klouby ruky
Kyčelní kloub – trakce v ose femuru
Tibiofibulární kloub