L PÁTEŘ - MANUÁLNÍ TRAKCE
Trakčních techniky na LS, jsou založeny na účinku komplexní svalové relaxace a není zde předpoklad výraznější distrakce kloubních plošek.
Trakce I:
Poloha pacienta: leh na břiše.
Postavení terapeuta: Stojí u hlavy pacienta.
Provedení: Terapeut položí ruce na hýždě pacienta tak, že se kořeny dlaní opírá o hřebeny pánevních kostí a prsty směřují kaudálně. Tlakem rukou kraniálně společně s nádechem klopí pánev do retroverze. Při výdechu dochází k pohybu pánve do anteveze, kterému terapeut tlakem směrem kraniálním brání. K trakci dochází během nádechu vlivem oploštění bederní lordózy a zejména pak při výdechu vlivem návratu páteře do lordózy a opačným působením tlaku rukou na pánvi.
Technika: terapeutická
Nejčastější chyby: Terapeut nerespektuje výdechově nádechovou synkinézu.
Trakce II:
Poloha pacienta: leh na břiše.
Postavení terapeuta: Stojí u nohou pacienta.
Provedení: Terapeut uchopí DKK pacienta nad kotníky a náklonem vlastního těla dozadu při natažených HKK provede tah v ose páteře, tím vzniká předpětí. Rytmickým pohupováním v kolenou vzniká intermitentní trakce L páteře.
Technika: terapeutická
Nejčastější chyby: Terapeut zvedne DKK pacienta příliš vysoko, a tím dojde k záklonu v bederní páteři. Předpětí nevychází z DKK a náklonu terapeuta vzad, ale pouze z HKK.
Předpětí nezacílí přesně do lumbální oblasti (nezvolí takovou amplitudu pohybů, která trakci zacílí do ošetřovaných segmentů). Směr trakce nejde kranio-kaudálně.
Trakce III:
Poloha pacienta: Leží na zádech (na velmi nízkém lehátku), DKK jsou v 90° flexi v kyčelních i kolenních kloubech.
Postavení terapeuta: Stojí čelem k delší straně lehátka. DK vzdálenější od hlavy pacienta se postaví na lehátko tak, aby měl stehno v horizontální poloze.
Provedení: Terapeut položí DKK pacienta podkolenními jamkami na své stehno. Uchopí bérce obou DKK pacienta a zatlačí je směrem k podložce tak, aby nadzvihl pánev (předpětí). Není-li předpětí dostatečné, provede terapeut ještě oddálení stehna od pacientovy pánve. Tlakem na bérce a jeho uvolněním provádí intermitentní trakci. Doplňkovou technikou je pohyb pacientovy pánve latero-laterálně, kterou terapeutu provádí pohybem těla ventrodorzálně.
Technika: terapeutická
Nejčastější chyby: Stehno terapeuta není ve vodorovné poloze a tím dojde k rotaci pacientovy pánve. Pacient není uvolněný a při zvednutí pánve proto nevzniká předpětí.
SOUVISEJÍCÍ
Th PÁTEŘ - EXTENZE
Th PÁTEŘ - MANUÁLNÍ TRAKCE II
L PÁTEŘ - MANUÁLNÍ TRAKCE
Akromioklavikulární kloub – dorsální posun
Skapulothorakální spojení