Mobilizace dolních žeber vleže na boku
Polohoha pacienta: klient leží na boku těsně u hrany stolu zády ke kraji. Nohy má pokrčeny v kolenou, dolní ruku pokrčenou v lokti do pravého úhlu a zasunutou pod tělem. Horní ruka je pokrčena v lokti a v mírném přepažení.
Poznámka: je výhodné upravit tuto polohu ve smyslu výchozí polohy pro reflexní otáčení podle Vojty, tj. dolní ruku předsunout před tělo, zacentrovat celou pozici na rameni a kyčli a podle potřeby podložit hlavu tak, aby páteř byla v přímce.
Postavení terapeuta: stojí za zády klienta čelem ke stolu. Souhlasnou rukou palpuje funkci snopců m. pectoralis maior v zóně dolního mediálního prsního kvadrantu, druhou uchopí horní ruku klienta za předloktí blízko lokte. Tělem se po celou dobu opírá o záda klienta a tím společně s palpující rukou kontroluje jeho polohu.
Provedení: Pacient na pokyn tlačí loket své horní ruky k lehátku a terapeut současně vede jeho loket kaudálně k bokům. Vyhledá nastavení, v němž se aktivují snopce m. pectoralis maior, které se upínají do oblasti příslušného sternokostálního skloubení. V nalezené poloze provede facilitaci izometrickým odporem, popř. excentrickým protažením příslušného svalového snopce. Následuje pasivní mobilizační pohyb vedený do vzpažení spojený s postupnou vnější rotací v rameni, který lze podle potřeby zopakovat. Palpující ruka při tomto pohybu dlaní fixuje klientovo horní rameno a předloktím jeho trup.
Chyby: nedostatečně zacentrované rameno během facilitace, chybně nastavený úhel v rameni a lokti během mobilizace /úhel v lokti je po celou dobu mírně přes 90 st./, nepřesně vedený mobilizační pohyb, nedostatečná fixace těla klienta.