Terapie 1.-3.žebro
Polohoha pacienta: vzpřímený sed, horní končetina na mobilizované straně je v horizontální abdukci a zevní rotaci v ramenním kloubu. Loketní kloub je ve flexi 90 st. , předloktí ve středním postavení nebo v lehké supinaci.
Postavení terapeuta: stojí za pacientem, tělem fixuje zadní stranu trupu klienta. Dlaní stejnostranné horní končetiny uchopí loket nebo blízké předloktí klientovy abdukované paže, prsty druhé ruky palpuje pohyb mobilizovaného žebra (1. nebo 2. nebo 3.) a práci příslušných snopců m. pectoralis maior..
Provedení: nejprve terapeut provádí pomalý pasivní pohyb abdukované končetiny klienta ve frontální rovině, za současné mírné izometrické kontrakce prsního svalstva. Vyhledá nastavení, v němž se aktivují snopce m. pectoralis maior, které se upínají do oblasti 1. nebo 2. nebo 3. sternokostálního skloubení. V nalezené poloze provede facilitaci izometrickým odporem, popř. excentrickým protažením příslušného snopce svalu proti mírnému odporu. Následuje pasivní pohyb do vnitřní rotace v ramenním kloubu, který lze podle potřeby několikrát zopakovat.
Chyby: špatná pozice sedu klienta, nedostatečně zacentrované rameno během facilitace, chybně nastavený úhel a předpětí v ramenním kloubu během mobilizace.